V sobotu 10. 11. 18 se uskutečnil v pořadí již šestý ročník akce Pohodová sobota, kterou pořádali cvičitelé České asociace Sport pro všechny TJ Sokol Tovačov ve spolupráci se Spolkem ProAktivity. Celé sobotní dopoledne se neslo ve sportovním duchu. Program byl našlapaný, opět jsme zařadili spousty novinek.

Na úvod navnadila Markéta cvičenky v jemném ranním jógování na celé dopoledne. Bylo to takové lehké seznámení s kraniosakrální jógou, protažení a zahřátí a seznámení s modifikací pozdravu slunce podle Gítánandy. Jóga nás vede k integrální vyváženosti celé osobnosti, k přístupu k životu, který je prostý předsudků a neurotických osobních požadavků; je to způsob života, který nás učí žít v přítomnosti, přijímat a milovat to, co přichází v životě, aniž bychom se stávali otroky svých případných zisků.

Poté se děvčata vrhla do víru tance s naším hostem – lektorkou Šárkou, která pomocí kreativního tance uvedla děvčata do taneční imaginace. Tančit intuitivně je krásné, tanec nás může zavést do velice příjemných pocitů, ale i těch nepříjemných… můžeme tak z tance získat mnoho podnětů k dalšímu rozvoji, avšak nevedeme tělo a mysl vědomě do poznávání nových možností. Cílem kreativního tance je nejen rozšíření pohybového repertoáru, pohybových dovedností, ale i sebevyjádření pohybem a tancem, rozvoj hrubé a jemné motoriky, tvořivosti a expresivity.

O přestávce nás čekala přednáška Lucky Vybíralové z Fakultní nemocnice Olomouc z transfúzního oddělení o dárcovství krve. Nešlo jen o nábor nových dárců, ale cílem bylo odbourat bariéry „proč nedarovat“, uvědomit si, jak je důležité pomoci druhému v těžké životní situaci. Darování krve je jedinečným darem člověka člověku a je založeno na principu solidarity. Dárce tak mnohdy svým darem vstupuje do léčby nemocného a umožňuje zachránit ohrožený život. Kromě této přednášky nabízely a prováděly pracovnice Všeobecné zdravotní pojišťovny bezplatné měření základních těsných hodnot (tlak, tep, obsah tuku v těle apod.).

V druhém bloku nás čekal tradiční aerobic s Olgou a velmi oblíbené a populární cvičení na tzv. „břišní pekáč“. Neexistuje snad problematičtější partie lidského těla, než je právě bříško. Tuk v oblasti pasu je nelítostný k ženám i mužům a je velmi odolný vůči cvičení i dietám. Naopak bývá břicho jednou z prvních obětí stresu, nedostatku pohybu a nevhodného stravování. A jak na to, abychom naše bříška správně posilovaly, tak to nám ukázala Olinka v rámci své hodiny.

Na závěr celého dopoledne jsme si odpočinuli u relaxační meditace s křišťálovými mísami, kterou pro nás připravil a doslova „namíchal“ Milan. Křišťálové mísy jsou nádherné léčivé a harmonizační nástroje, ideální ke zvukové terapii, relaxaci, léčení, meditaci a harmonizaci těla, mysli a prostoru. Působením bohatých, čistých a vibrujících tónů křišťálových mís se mohou navodit velmi uvolňující a uklidňující pocity a stavy hluboké emoční pohody, relaxace a meditace. Zvukové vibrace rezonují též s naším energetickým systémem a mohou tak přispět k jeho harmonizaci a znovuvyladění. Podle nejnovějších lékařských výzkumů působí vibrace těchto mís velmi pozitivně i při léčebných procesech v rámci těla.
Křišťálové mísy jsou vyrobeny z 99,99 % z čistého křišťálu. Jsou používány v léčebných terapiích už od 80. let dvacátého století a je velmi pravděpodobné, že použití křišťálových zvuků bylo známé už ve starověkých kulturách. Rozeznívají se úderem či točením paličkou.

Jako doprovodný program Spolek ProAktivity připravil „korálkové tvoření“ s lektorkou Veronikou, která vyrábí originální šperky šité z rokajlu, drátované šperky aj. Také byly v prostorách sportovní haly prodejní stánky s přírodními produkty Just a Nahrin a s dekorativní kosmetikou Mary Kay. Poprvé nás navštívila i Vendula z nového obchůdku na Náměstí se zdravou výživou a přírodními produkty. Připravila pro nás i ochutnávku zdravého chia pudinku, který děvčatům velmi chutnal. Kromě něj připravily i samotné cvičitelky TJ Sokol Tovačov spoustu zdravých dobrot ve formě zdravých pomazánek a několik druhů čerstvých smoothie.

Díky všem, kteří se zapojili do příprav této již tradiční akce, ale hlavně díky těm, kteří si přišli zacvičit a načerpat třeba trošku pozitivní energie pro nadcházející zimní dny. Díky vám se stalo sobotní dopoledne opravdu pohodovým!

Pokud si s námi budete chtít zacvičit, rádi vás ve sportovní hale uvidíme.
Cvičíme pravidelně:

v pondělí      19-20 hod     zdravotní TV s Markétou

(gymbally, overbally, flexi-bary, thera-bady)

ve čtvrtek     19-20 hod     aerobic, tabata a břišní pekáč s Olgou          

Za TJ Sokol Tovačov a Spolek ProAktivity

Markéta Hajduková