Stanovy Spolku ProAktivity
Čl. I
Název a sídlo
- Tyto stanovy jsou základním vnitřním předpisem Spolku ProAktivity (dále ve stanovách užíváno označení pouze „spolek“).
- Název spolku: Spolek ProAktivity
- Sídlo spolku: Tovačov, Podzámčí č. 634, PSČ 751 01.
- Spolek je založen na principu dobrovolnosti a demokratických zásadách v souladu s stanovením § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“).
Čl. II
Hlavní činnosti a naplnění účelu spolku
Hlavní cíl spolku:
Spolek je dobrovolným, nevládním, neziskovým svazkem osob, jejichž cílem je vykonávání aktivit v oblasti sportu, aktivní i ozdravné rekreace a cestování, kultury, osvěty a výchovy, vzdělávací a poradenské činnosti.
Dílčí cíle spolku:
- a)organizování jednorázových i opakujících se volnočasových aktivit, pořádání zájmových kroužků/skupin pro děti a mládež se zaměřením na sportovní aktivitu a pobyt v přírodě, na kreativní tvoření a vzdělávání předškolních dětí, mládeže i dospělých s důrazem na rodinu, zdravý životní styl, turistiku a cestování,
- b)mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti pro veřejnosti, tj. především pořádání letních a zimních dětských táborů a školení pro osoby činné na zotavovacích akcích jako dozor,
- c)provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav a výstav,
- d)aktivní způsob trávení volného času sportovní činností s aktivním poznáváním přírodních hodnot a jejich ochrany,
- e)vedení dětí a mládeže k pozitivním občanským postojům, zdravému způsobu života a rozvoji morálně-volních vlastností tak, aby se vyhýbala společensky nežádoucím jevům (drogové závislosti, alkoholismus, gamblerství, nemocnosti, obezitě, nezaměstnanosti, násilí, kriminalitě atp.), spolek pečuje o odbornou a mravní výchovu svých členů a příznivců, dbá o praktické uplatňování všeobecných zásad demokratické morálky a etiky, zvláště pak vzájemné úcty, respektování důstojnosti a dodržování zásad fair play v tělesné výchově, sportu a dalších formách tělesné kultury a umožňuje širokou informovanost v oblasti tělesné kultury a kultury vůbec,
- f)ochrana přírody a krajiny, poskytování obecně prospěšných služeb v oblasti ochrany životního prostředí,
- g)hájí zájmy členů a za tímto účelem spolupracuje s orgány obce, státem, s ostatními organizacemi, sportovními svazy (ČUS, TJ, ČASPV, Sokol, Junák aj.) i jednotlivci,
- h)sdílení společných zájmů s předmětem činnosti spolku.
Čl. III
Členství ve Spolku
- Členem spolku se může stát každá osoba, která sdílí s ostatními členy stejný zájem. Členem se mohou stát fyzické osoby bez ohledu na věk, pohlaví, státní příslušnost, národnost nebo náboženské vyznání. Za nezletilé členy vykonávají členská práva a povinnosti jejich zákonní zástupci.
- Podmínkou pro vznik členství je podpis přihlášky člena osobou, která se hodlá stát členem spolku, případně jeho zákonným zástupcem, a schválení přihlášky výborem spolku. Členství vzniká ke dni podání přihlášky za člena.
- Členství nepřechází na právního nástupce člena.
- Člen spolku má právo zejména:
- účastnit se veškeré činnosti spolku, volit orgány spolku a další orgány spolku a být volen do těchto orgánů,
- předkládat návrhy, připomínky a náměty k činnosti spolku,
- podílet se na praktické činnosti spolku jako dobrovolník nebo jako zaměstnanec spolku.
- Člen spolku je povinen zejména:
- chovat se čestně a dodržovat stanovy, řídit se usneseními orgánů spolku,
- aktivně se podílet na naplňování účelu spolku,
- sdělovat statutárnímu orgánu nebo osobě k tomu určené změny údajů uvedených v přihlášce,
- dbát na to, aby nebyly poškozovány zájmy a dobré jméno spolku.
- Členské příspěvky- o výši a četnosti členských příspěvků rozhoduje členská rada spolku jednou ročně. O zaplacených příspěvcích vede členská rada spolku evidenci v rámci účetní evidence. O zaplacení členského příspěvku se členovi nevydává potvrzení.
- Členové mohou poskytnout spolku nad rámec základního povinného členského příspěvku další členský příspěvek, kterým vypořádávají jeho ekonomickou ztrátu.
- Členové mohou poskytnout spolku nad rámec členského příspěvku i sponzorský dar, o jehož poskytnutí vydá předseda spolku na vyžádání člena potvrzení.
- Spolek vede neveřejný seznam svých členů.
Čl. IV
Zánik členství
Členství ve spolku zaniká na základě doručení písemného oznámení člena spolku statutárnímu orgánu o svém vystoupení ze spolku, úmrtím člena spolku, zrušením spolku, rozhodnutím statutárního orgánu spolku o vyloučení člena, který závažně porušil povinnost vyplývající z členství a v přiměřené lhůtě nápravu nezjednal ani po výzvě spolku. Výzva se nevyžaduje, nelze-li porušení povinnosti odčinit nebo způsobilo-li spolku zvlášť závažnou újmu. Rozhodnutí o vyloučení se doručí vyloučenému členu.
Čl. V
Orgány Spolku
Orgány spolku jsou:
- Členská rada, která je nejvyšším orgánem spolku a
- předseda spolku
Čl. VI
Rada a předseda spolku, jednání jménem spolku
- Členská rada je čtyřčlenná a jejím funkčním obdobím jsou dva roky. Ze svého středu volí předsedu spolku.
- Členská rada je usnášeníschopná za přítomnosti nadpoloviční většiny členů a rozhoduje prostou většinou přítomných členů, kteří mají každý jeden hlas. Hlasuje se aklamací.
- Činnost rady spolku řídí předseda spolku, jeho hlas rozhoduje v případě rovnosti hlasů.
- Práva a povinnosti členské rady:
- na nejbližší schůzi projedná věc, požádá-li o to člen spolku
- připravuje zprávu o činnosti za minulé období, návrh rozpočtu na další období, případné změny stanov a návrh cílů další činnosti
- rozhoduje o vyloučení člena ze spolku
- koordinuje činnost spolku
- kontroluje chod a hospodaření spolku
- hlasuje o vyloučení člena, který jedná v rozporu se stanovami spolku a poškozuje jeho dobré jméno
- rozhoduje o použití finančních prostředků na účtu spolku
- Předseda spolku je statutárním orgánem spolku. Předseda spolku je oprávněn jednat a podepisovat jménem spolku všechny listiny a výstupy z právních jednání. Jménem spolku mohou jednat také předsedou pověření členové spolku. Tyto osoby jednají jménem spolku samostatně.
- Předseda spolku dále:
- činí jménem spolku právní úkony
- řídí grantovou a PR činnost
- připravuje podklady pro jednání členské rady
čl. VII
Zásady hospodaření
Spolek je neziskovou organizací. Případné příjmy budou tvořit členské příspěvky, dary, dotace, účelové sbírky a granty a budou používány na činnost spolku. Dalšími příjmy mohou být příjmy z činnosti, která je v souladu s cíli spolku (výnos z kulturních akcí a výtěžek z aktivit, které jsou v souladu s náplní a formami spolku). Jakékoliv činnosti uvedené v této větě mají charakter pouze vedlejší činnosti.
- Spolek může uzavřít smlouvu o spolupráci s jinou osobou pro finanční zajištění svých aktivit.
- Hospodaření spolku se řídí příslušnými ustanoveními platných právních předpisů České republiky.
- Spolek účtuje dle pravidel účetnictví, určených pro subjekty, které nejsou založené za účelem vytváření zisku. Spolek pro svou činnost zřizuje účet u peněžního ústavu, k němuž mají dispoziční právo členové členské rady.
- Výdaje spolku jsou zaměřeny na uskutečňování cílů spolku v souladu s formami činností podle těchto stanov a rozpočtem spolku, a to zejména na zajištění:
- administrativně – správní činnosti
- služeb a prací, které jsou nutné pro činnost spolku, včetně zajištění vnitřní komunikace mezi jeho členy
- podpoře provozu a aktivit spolku
Čl. VIII
Zrušení spolku
Spolek může být zrušen s likvidací na základě dobrovolného rozhodnutí nejvyššího orgánu nebo na základě rozhodnutí soudu a to na návrh osoby, která má na tom oprávněný zájem, nebo i bez návrhu v případě, že spolek, ač byl na to soudem upozorněn, vyvíjí činnost zakázanou či vyvíjí činnost v rozporu s příslušným právním předpisem, nutí třetí osoby k členství ve spolku, k účasti na jeho činnosti nebo k jeho podpoře, nebo brání členům ze spolku vystoupit. Likvidace spolku probíhá v souladu s příslušnými právními předpisy. Spolek může zaniknout bez likvidace, zrušuje-li se při přeměně. Přeměnou se rozumí fúze spolků, rozdělení spolku a změna právní formy. Při změně právní formy se spolek neruší ani nezaniká, pouze se mění právní poměry a právní postavení členů. O zrušení při přeměně rozhoduje nejvyšší orgán.
Čl. IX
Závěrečná ustanovení
- Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně platnými právními předpisy upravující činnost právnických osob a spolků.
- Změny a doplňky Stanov musí schválit členská rada. Statutární orgán spolku je povinen zajistit, aby aktuální znění stanov spolku bylo řádně a včas zapsáno v rejstříku spolků a uloženo v příslušné sbírce listin.
- Stanovy byly schváleny na členské schůzi dne 1. 11. 2014. Účinnosti nabývají dnem 1. 1. 2015.
V Tovačově dne 1. 11. 2014
Za správnost: Mgr. Markéta Hajduková