fbpx

Horní Bečva 12. – 19. 7. 2014

Při loňském příjezdu z letního tábora s Klubem poutníků jsme si všichni slíbili, že se příští rok „rozhodně“ zase potkáme. Podařilo se. Letos už pošesté. Vyšel nám termín, místo a dokonce i počasí
mělo být více než uspokojivé. Ostatně, jako vždy. Na to máme zkrátka štěstí. A protože se nám vloni moc líbilo v rekreačním středisku Marta na Horní Bečvě, tak jsme se rozhodli zajet si tam znovu, užít
si les, přírodu, přehradu a ochutnat ty skvělé borůvkové knedlíky, které nám tam tak ohromně chutnaly. A tak jsme vyjeli plni očekávání, jaké to zase bude. V sobotu 12. července, na začátku prázdnin a s námi 46 dětí z Tovačova, Lobodic, Kralic, ale i Radslavic, Pivína, Olomouce a Vyškova. A jak už samotný nadpis napovídá, v plánu jsme toho měli opravdu hodně. Prožít celý rok v jednom týdnu není až tak úplně legrace. A nebo vlastně je…

To si tak odjedete z domu na začátku prázdnin a dorazíte do Beskyd na Nový rok. A už se nám rozbíhá koloběh času ….. Udělat nějaké to předsevzetí, jak to tak na začátku roku bývá, společně se seznámit, vybalit, zkontrolovat, co nám chybí, protože přece jen tu budeme celý rok. A máme všechno? Vždyť je zima? A bude jaro, léto, podzim ……Řeknu vám, byly to opravdu fofry.

Hned druhý den jsme se probudili a už bylo Valentýna, přiletěl sám Amor, bůh lásky, a předával svým šípem lásku všem. A celý den se nesl v duchu lásky, přátelství, kamarádství a vzájemné pomoci druhým. Takže proč si nezkusit na stezce důvěry, jak nám vzájemná pomoc druhým jde? Naučit se opřít se a spolehnout jeden na druhého, vyzkoušet si, jak se asi cítí lidé, kteří přišli o zrak a nic nevidí. Nebylo to jednoduché. Ale bylo příjemné vidět, jak starší pomáhají mladším, jak kluci doprovází děvčata a jak i ti nejmladší jsou schopni se s plným nasazením postavit ke staršímu kamarádovi, podat mu ruku a vést ho bezpečně trnitou cestou plnou nástrah. Taky naučit se společenský tanec patří ke dni porozumění a lásky, vyrobit si valentýnská přáníčka a být na sebe milí a příjemní. A podařilo se.

A Valentýn byl rychlostí blesku vystřídán Velikonocemi a pálením čarodějnic. Nedivte se, už je jaro, den třetí. Takže všechny hry a soutěže byly zkrátka o vejcích Ale pozor! Pánové se také naučili plést tatary! Celé dopoledne pilně a s plným nasazením splétali a rozplétali a výsledky jejich práce byly opravdu ohromující. A pak už se připravit na čarodějnice, vytvořit si košťata, proletět se na nich, nachystat táborák…. Jejda, jejda, to jsou fofry!

A úterý, den čtvrtý – Den dětí. Soutěže, zápolení, základy taekwon-do a učení se principů zdvořilosti, čestnosti, sebeovládání a vytrvalosti. Ale taky učení se krkolomných básniček a pořekadel, aby nám o prázdninách mozek nezakrněl. A když už mezinárodní den dětí, tak v duchu Olympijských her. Se slibem o čestnosti a hře fair play, s odhodláním zdolat všech sedm olympijských disciplín – běh do kopce, slalom mezi stromy, skok do dálky, hod oštěpem, hod na cíl, skoky přes švihadlo, skoky v pytli na čas. Soutěžení nám šlo skvěle a vítězové byli náležitě ohodnoceni. A večer táborák, špekáčky, kytara a zpěv.

A už tady máme den pátý, léto, prázdniny, čas dovolených. Takže hurá na výlet, užít si krásný slunečný den na horách, projít si kousek kouzelných Beskyd a odpoledne rychle k vodě a svlažit unavené nožky v přehradě. To byla paráda! A večer si zahrát mnohonožce, skvělou a rychlou hru, při které se děti naučily nejen spolupracovat, ale i taktizovat v boji o co nejlepší umístění a počet bodů. To nám šlo skvěle a ještě jsme se výborně pobavili. A máme tady podzim, den šestý….. K podzimu patří draci a Halloween. Tak proč nenaučit létat svého draka? Správně ho sestavit, pustit do oblak a také s ním naučit létat i kamarády. A draci létali. A dokonce nám i foukalo. Prostě podzim jako vyšitý. Pak si zahrát turnaj v ringu, nazdobit halloweenská trika, zapálit večerní oheň, a po světýlkách se vydat na strašidelnou stezku odvahy.

Den sedmý – zima. Mrzne, až to praští. Bez kulicha ani ránu. Nejkrásnější dny celého roku. Už při snídani nás navštívil Mikuláš s andělem a čertem a rozdal dětem dárky, ale taky punčochy s úkoly, které měly děti dopoledne splnit: najít a nazdobit si vánoční stromečky, ulovit si rybu na vánoční tabuli, znázornit zimní sport a předvést ho a připravit si program na vánoční besídku. Odpoledne nás čekala zimní olympiáda a jak jinak než zimní sporty – bobování, koulování, běh na lyžích, slalom. A večer už nás čekala slavnostní večeře při svíčkách, koledách, nechyběl vánoční kapr ani cukroví. Po večeři jsme společně zašli k velkému ozářenému vánočnímu stromečku, zazpívali si koledy a rozdali si vánoční dárky. Děti u stromečku předvedly svá vystoupení, která si pečlivě připravily. Některá v duchu vánoc, některá v duchu pohádek, poučná, i vtipná. A protože nám rok pomalu končil a blížil se neuvěřitelným tempem silvestr, vrcholem večera byla silvestrovská open air diskotéka pod širým nebem, plná tance, zábavy, svítících náramků a masek. Rok nám končí. Deset, devět, osm …… teď! Padlo několik lahví šampaňského, nechyběl půlnoční ohňostroj a přání všeho dobrého do nového roku. Pár odvážlivců se rozhodlo poslední noc strávit pod širým nebem. Smekáme před jejich statečností a odhodlaností. Protože – kdo může říct, že 1.1. spal pod širákem 🙂

A tak jsme prožili celý rok v jednom týdnu. Opravdu to byly fofry. Zažili jsme toho spoustu a doufám, že děti byly spokojené. Právě pro jejich spokojenost, úsměv na jejich tvářích a světýlkách v jejich očích to děláme. A děláme to rádi a rádi zase s nimi pojedeme i příště, protože byly skvělé, byly hodné a byly jedinečné! Ostatně, jako vždy. Budu se na vás, dětičky moje, moc těšit.

Vaše teta Markéta

Fotogalerii naleznete zde http://dolarka.rajce.idnes.cz/Tabor_Becva_2014/

Vydal Tovačovský kamelot číslo 3/2015
http://www.tovacov.cz/e_download.php?file=data/editor/98cs_24.pdf&original=kamelot+4-2014.pdf

COVID-19 opatření

Drazí příznivci, rodičové, táborníci,
 
V souvislosti s probíhající epidemií COVID-19 byla Ministerstvem zdravotnictví zpracována „Hygienicko-protiepidemická opatření stanovená pro zajištění sezóny letní dětské rekreace 2020“ . Co to pro nás znamená?
 
Vzhledem k vybavení areálu, v kterém se náš tábor uskuteční, se pro nás jako pořadatele mění skutečně minimum náležitostí, což mimo jiné vypovídá i o úrovni hygieny na našich akcích, o čemž se každoročně jezdí přesvědčovat kontrola z Krajské hygienické stanice. Můžeme tedy s klidem říci, že jsme na tábor i v tomto nelehkém období precizně připraveni.
 
Pro vás rodiče se toho také mnoho nezmění. Bude nutné mít nové potvrzení od lékaře, které má standardně platnost 2 roky. A potvrzení o bezinfekčnosti bude obsahovat 2 nové formulace týkající se samotného COVID-19. 
 
Více ZDE